• Fri. Apr 26th, 2024

Vaje operative – delo s postajami

ByKlemenP

Dec 5, 2020

Zaradi COVID situacije smo morali biti tudi na tokratnih vajah operative iznajdljivi ter vaje izpeljati na način, ki upošteva vsa priporočila in ukrepe NIJZ. Zato smo združili vadbo dela s postajami sistema ZARE, preverjanje slišnosti na različnih delih sektorja ter usmerjanje na lokacije preko GPS koordinat. Preverjanje slišnosti ter vadba protokola pogovora je potekala preko kanala 43 z stacionarno postajo v gasilskem domu (RAK 10).

Vaje smo izvajali v skupinah (2 – 3 gasilci). Vsako vozilo je imelo vnaprej določene štiri lokacije, katere so morali najti s pomočjo koordinat ali opisa, nato pa je vsak gasilec iz skupine vzpostavil in izvedel pravilen pogovor preko ročne postaje. Za vsako točko javljanja se je v tabelo in nato v google zemljevid vpisalo oceno slišnosti. Vozila RAK1, RAK 2 in PV-1 so imela še dodatno 5. točko od koder so vzpostavila povezavo z RAK 10 s pomočjo mobilne postaje v vozilu (preverjanje slišnosti na skrajnih točkah sektorja).

V nadaljevanju za ponovitev splošna navodila za delo s postajami, primer pogovora ter lestvica za oceno slišnosti.

• Pred oddajanjem, se odloči, kaj boš rekel. Sporočilo naj bo kratko in jasno.
  • Preveri, če imaš nastavljen pravi kanal in če je nastavljen kanal prost.
  • Nikoli ne vpadaj v zvezo. Svoje sporočilo oblikuj v kratke stavke, govori počasi in naravno (ne preglasno!)
  • Izogibaj se prekomernih in neuradnih klicev.
  • Mikrofon drži 5 – 8 cm od ust in ga po možnosti ščiti pred hrupom iz okolice.
  • Z govorom začni 2 sekundi po stisku PTT tipke in tipko spusti 2 sekundi zatem, ko končaš.

POSTOPEK POGOVORA (PRIMER):

• Rak 10, Rak 10 javi se, kliče RAK1. Rak 10  je tisti, ki ga kličemo. RAK 1 je tisti, ki kliče.
  • RAK1 , Rak 10 na sprejemu.
  • Rak 10,  RAK1 preverja slišnost z lokacije 1, sprejem.
  • RAK1,   RAK 10 te sliši za 5.
  • Rak 10, RAK1 te sliši za 4.
  • Rak 10, RAK1 končuje  => zvezo vedno končuje tisti, ki jo je vzpostavil!

OCENA SLIŠNOSTI

5 – odlična razumljivost (brez škrtanja in šumenja)
4 – dobro razumljive vse besede
3 – težave pri razumevanju nekaterih besed