TPO in AED za krajane

V soboto 17. februarja, smo v okviru izobraževanj za krajane izvedli prvo letošnje predavanje s praktičnim prikazom in delom na temo uporabe avtomatskega eksternega defibirlatorja (AED) z osnovami temeljnih postopkov oživljanja (TPO). Zavedamo se, da ob nenadnem zastoju srca, naglem poslabšanju stanja, hujših krvavitvah in nujnih stanjih, minute in odzivni čas še kako štejejo, zato je vsaka takojšnja pomoč bližnjih ali mimoidočih še kako pomembna, za čim prejšnjo prvo pomoč, ki jo lahko še pred prihodom nujne medinske pomoči nudijo svojci, mimoidoči ali prvi posredovalci. Trenutno naše društvo PGD Rakek razpolaga z 9 certificiranimi prvimi posredovalci, ki so ob nujnem klicu na pomoč aktivirani z regijskega centra za obveščanje  (ReCO Postojna). Vendar pa, ker strmimo k temu, da se bo ta nujno potreben kratek odzivni čas za nudenje prve pomoči še dodatno skrajšal, želimo prvi posredovalci znanje in izkušnje prenesti tudi na ostale člane društva in krajane. Na včerajšnjem teoretičnem delu je poveljnik društva, Miha Modic, predstavil delovanje prvih posredovalcev, njihovo aktiviranje, naloge in zadolžitve ter sam namen prvih posredovalcev. Pomočnik poveljnika za prvo pomoč, Sergej Trebec, je v drugem delu teoretičnega dela predstavil nujne ukrepe in pravilne postopke pri nudenju prve pomoči nenadno obolelim (pravilni položaji poškodovancev, preverjanje odzivnosti in ocena stanja zavesti ter dihanja) ter pravilne postopke nudenja temeljnih postopkov oživljanja (TPO) z uporabo avtomatskega eksternega defibrilatorja (AED). Na praktičnem delu so lahko občani preizkusili in se naučili pravilnih postopkov pristopa do poškodovanca in na vadbeni lutki osvežili znanje iz masaže srca in umetnega dihanja. Ekipa prvih posredovalcev je na koncu vaje prikazala tudi njihovo posredovanje ob nenadnem zastoju srca – sodelovali so 3 prvi posredovalci in pri oživljanju uporabili AED, dihalni AMBU balon s priklopom na kisik ter izvajali temeljne postopke oživljanja do prihoda enote nujne medicinske pomoči (Trebec S.).