AED – Avtomatski eksterni defibrilator

Danes prejeli v uporabo AED – avtomatski eksterni defibrilator Heartsine SAM 350P, katerega so nam s skupnimi močmi kupila podjetja: Valkarton Rakek, gostišče PAV in Avtotehna VIS in Urbas iz Rakeka. Uradni prevzem bo na Dnevu odprtih vrat PGD Rakek, ki bo v soboto, 4.10.2014 ob 16:00 uri pred pošto na Rakeku. Vabljeni! Prvo usposabljanje in seznanitev z napravo bo za operativo na vajah bolničarjev, v mesecu oktobru pa se planira izvesti daljše usposabljanje na temo TPO in dela z AED, kamor ste dobrodošli vsi člani društva.

Kaj je AED? Avtomatski eksterni defibrilator (AED) je prenosna elektronska naprava, ki je sposobna zaznati zastoj srca pri človeku. S pomočjo električnega sunka pa lahko srce ponovno požene in s tem reši življenje. Sestavljen je iz ohišja z baterijo, iz katerega izhajata dve nalepki – elektrodi. Odvisno od modela lahko na ohišju najdemo največ 2 gumba (za vklop in proženje električnega sunka), zvočnik (preko katerega nam aparat daje glasovna navodila v slovenskem jeziku) ter pri nekaterih ekran, kjer se navodila tudi izpišejo. Uporaba je varna in enostavna, uporablja ga lahko prav vsak. Sam po sebi pa aparat seveda ne rešuje življenj, je pa izredno dobrodošel dodatek pri oživljanju s pritiski na prsni koš (masažo srca) in umetnim dihanjem. Z oživljanjem z uporabo AED lahko narediš toliko kot celotna reševalna ekipa, ki prispe kasneje in rešiš življenje (vir: AED)

20140925_094753

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.