Month: November 2019

Tečaj za vodje večjih intervencij, november 2019

V organizaciji Gasilske zveze Slovenije je od torka 19. novembra do petka 29. novembra v prostorih novega Gasilsko-reševalnega centra Postojna potekal tečaj za vodje večjih intervencij. Predavatelji GZ Slovenije so 30 udeležencev Obalno kraške in Notranjske regije seznanili s teoretičnimi predavanji iz tem: organizacija dela, načrtovanje, vodenje, sprejemno mesto, IPS (intervencijsko poveljniški sistem), topografija, informatika ter stiki z javnostjo. Teoretičnemu delu so sledili trije dnevi namenjeni simulacijam večjih dogodkov (poplave, požar v naravi in požar kompleksnih objektov). Tečaj so iz PGD Rakek uspešno opravili trije gasilski častniki. (S. Trebec)

Foto 2020

Pregled podjetja DS Smith, 21.11.2019

Gasilci smo v četrtek izvedli redni preventivni pregled na podjetju DS Smith v obratu na Rakeku. Ker gre za večjo industrijo v kateri predelujejo, izdelujejo in skladiščijo papirne in kartonske izdelke imajo v podjetju urejeno pogodbeno sodelovanje z lokalno gasilsko enoto za namene zagotavljanja požarne varnosti. Pregledali smo veljavnost pregledanih ročnih gasilnih aparatov in hidrantnih omaric, urejenost evakuacijskih poti in ostalih elemntov za zagotavljanje požarne varnosti v obratu. Tovrstni pregledi so koristni tudi zaradi spoznavanja sprememb v sami proizvodnji obrata, kar nam lahko pomaga pri posredovanju ob morebitni nezgodi. Podjetje DS Smith sicer že dlje časa zgledno skrbi za požarno varnost v obratu in redno sodeluje z lokalno gasilsko enoto na preventivnih pregledih ter skupnih vajah.

Tedensko srečanje mladine

Tudi to sredo, 20.11.2019, se je rakovška gasilska mladina dobila na rednih tedenskih vajah. Pionirji so se že čisto sprostili in so z mislimi pri veselem decembru, tako, da so se igrali zabavne namizne družabne igre (Potapljanje ladjic, Kdo je?, Človek ne jezi se).Mladinci pa so se posvetili prvi pomoči in poškodbam ter ranam. Najprej so obdelali potrebno teorijo in nato reševali vprašanja, s katerimi so utrjevali novo pridobljeno znanje. Kakšna oskrba rane in poškodbe pa se je tudi praktično prikazala.

Svečana podelitev činov Gasilski častnik

Gasilska zveza Slovenije (GZS) je zaupala svečani dogodek letošnje podelitve Gasilski regiji Dolenjska, organizacijo pa Gasilski zvezi Trebnje. Podelitev se je izvedla v torek, 19. novembra 2019, ob 18. uri v Občini Mokronog-Trebelno, v dvorani Upravno-kulturnega središča Mokronog. Na prireditvi je vodstvo GZS izročilo čin gasilski častnik 105 gasilkam in gasilcem, iz štirih gasilskih regij, ki so redno obiskovali 98-urni tečaj. Za uspešno opravljen tečaj je bilo potrebno pripraviti in uspešno zagovarjati taktično nalogo, uspešno opravili zaključni izpit iz teorije in enodnevni praktični izpit v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje Ig. Iz našega društva so tečaj obiskovali in ga uspešno zaključili Matjaž Ileršič, Dušan Zwölf, Metod Vrenko, Nejc Lukan, Sergej Trebec in Mitja Trebec.

PROSTI ČAS ZA VSE-TUDI ZAME /bazar društev/

Članici PGD in mentorici naše gasilske mladine sva se v torek, 19.11.2019, odzvali vabilu OŠ Jožeta Krajca Rakek in OŠ Miroslava Vilharja, podružnične šole s prilagojenim programom z nižjim izobrazbenim standardom in posebnim programom vzgoje in izobraževanja otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami in se udeležili »Bazarja društev«. Namen bazarja je bil predstavitev društev, kamor se  lahko vključijo otroci s posebnimi potrebami v popoldanske interesne dejavnosti in tu razvijajo svoje talente ter preživljajo prosti čas na kvaliteten način. Potekal je pod sloganom »Prosti čas za vse – TUDI ZAME!« Vabilu se je odzvalo skupaj 16 društev iz občin Cerknica, Bloke in Loška dolina. Vse skupaj je potekalo v sproščenem vzdušju preizkušanja krajših aktivnosti, ki so jih pripravila društva, klepeta ter petja ob spremljavi harmonike in 1,5h druženja je kar hitro minila.