Month: September 2014

Akcija zbiranja papirja

Spoštovane krajanke in krajani Rakeka! Glede na odličen odziv v prejšnjih akcijah, smo se člani PGD Rakek odločili, da ponovno organiziramo akcijo zbiranja odpadnega papirja. Akcija bo potekala od 24. do 26. oktobra. V tem času bo pred gasilskim domom na Rakeku postavljen kontejner v katerega lahko pripeljete papir. Ker nekateri nimate možnosti lastnega prevoza, bomo gasilci pobirali papir tudi sami, od hiše do hiše. Zbran denar se namenja za nakup opreme, katero potrebujemo za posredovanja ob klicih na pomoč.

V upanju na dober odziv vas lepo pozdravljamo,

gasilci PGD Rakek.

Blatnfest

V soboto, 27.9.2014 smo poleg vseh ostalih tekmovanj in dejavnosti sodelovali tudi na Blatnfestu. Dogodek pod vodstvom Notranjskega študentskega kluba je bil zasnovan kot družabno – športna prireditev, s preizkusom lastne vzdržljivosti preko premagovanja različnih ovir na progi.

Iz PGD Rakek smo na tekmovanje poslali ekipo petih operativcev, katera je pretekla celotno progo (6 km in več ovir) in se kljub temu, da je bilo tekmovanje izrazito ne tekmovalne narave,  pokazala kot ena izmed najbolj fizično pripravljenih ekip. Na progi smo postavili tudi oviro na temo Ogenj za petami, kjer so morali tekmovalci teči mimo ognja, s pomočjo vrvi splezati na stolp, narediti vstop v objekt skozi okno (kjer jih je pričakal zvok sirene) in nazadnje preko lestve sestopiti na tla. Več fotografij iz tekmovanja lahko vidite tule.

1529982_493526954083426_4198446561229465077_o

1795333_493526974083424_2636479854973201434_o

10537132_493527040750084_1972848473816535354_o

Tekmovanje za pokal Martin Krpan

Danes je v organizaciji PGD Velike Bloke potekalo tekmovanje v mokri vaji s hidrantom. Tekmovanje za prehodni pokal Martin Krpan se izvaja že vrsto let pod okriljem GZ Cerknica in je namenjeno mladincem in mladinkam, tekmujejo pa lahko tudi mešane ekipe. Vajo ekipe izvedejo dvakrat, upošteva se boljši čas. Tekmovanja so se udeležili tudi naši mladi gasilci in zasedli končno 1. mesto v konkurenci sedmih ekip. S tem so si zaslužili tudi prehodni pokal, katerega bodo drugo leto branili. Rezultat je še toliko bolj izjemen, ker so imeli še dan prej zamenjave v ekipi. Čestitamo!

1526928_10204183819308770_9117279130079594379_n

Drugo srečanje z učenci OŠ Rakek

Danes so nas v gasilskem domu ponovno obiskali učenci OŠ Jožeta Krajca Rakek, kateri so si za izbirni predmet izbrali Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Poleg tega, da so si ogledali nekaj kratkih filmov na temo gašenja in voženj na intervencijo, so se tudi praktično preizkusili v gašenju z ročnimi gasilnimi aparati, vedrovko in naprtnjačo. Za zaključek so se po pisku pozivnika opremili z osebno zaščitno opremo in vkrcali v vozilo GVC 16-25, kjer jim je gasilec razložil potek intervencije.

Vaje bolničarjev – potres

Ob 18:00 je Rakek in okolico stresel potres. Po preliminarnih podatkih je bilo žarišče potresa 45 km jugozahodno od Ljubljane, v bližini Pivke (9 km severno od Knežaka). Preliminarno ocenjena magnituda potresa je bila 7,3. Pri tem je prišlo do poškodb in porušitev objektov na večjem delu Rakeka. Na srečo je bil to le scenarij vaje, kjer smo se gasilci PGD Rakek preizkusili v reševanju iz porušenih objektov z opremo, katero imamo v vozilih. Vadilo se je na objektu, kjer je bilo zasutih več oseb z različnimi poškodbami. Preden se je lahko začelo z oskrbo poškodovanih je bilo potrebno le te locirati, poskrbeti za dostop do njih in stabilizirati dele objekta. Poleg reševanja iz ruševin se je vadilo tudi primarno triažo ob večjem številu poškodovanih, oskrbo poškodb tipičnih za poškodovane v potresih in delo v skupinah. Po vaji se je operativce seznanilo z AED.

Izobraževanje 2015

Gasilska zveza Slovenije je objavila razpis za izobraževanje v letu 2015. Informacijo kdo izpolnjuje pogoje za določena usposabljanja ste operativci že dobili na svoje elektronske naslove. Svoje prijave na razpisana usposabljanja oddajte v roku enega tedna (od danes 25.9.2014) na poveljnikov naslov!  Na usposabljanja boste razporejeni glede na prioritete in potrebe gasilske enote. V prilogi je razpis izobraževanja: RAZPIS 2015

AED – Avtomatski eksterni defibrilator

Danes prejeli v uporabo AED – avtomatski eksterni defibrilator Heartsine SAM 350P, katerega so nam s skupnimi močmi kupila podjetja: Valkarton Rakek, gostišče PAV in Avtotehna VIS in Urbas iz Rakeka. Uradni prevzem bo na Dnevu odprtih vrat PGD Rakek, ki bo v soboto, 4.10.2014 ob 16:00 uri pred pošto na Rakeku. Vabljeni! Prvo usposabljanje in seznanitev z napravo bo za operativo na vajah bolničarjev, v mesecu oktobru pa se planira izvesti daljše usposabljanje na temo TPO in dela z AED, kamor ste dobrodošli vsi člani društva.

Kaj je AED? Avtomatski eksterni defibrilator (AED) je prenosna elektronska naprava, ki je sposobna zaznati zastoj srca pri človeku. S pomočjo električnega sunka pa lahko srce ponovno požene in s tem reši življenje. Sestavljen je iz ohišja z baterijo, iz katerega izhajata dve nalepki – elektrodi. Odvisno od modela lahko na ohišju najdemo največ 2 gumba (za vklop in proženje električnega sunka), zvočnik (preko katerega nam aparat daje glasovna navodila v slovenskem jeziku) ter pri nekaterih ekran, kjer se navodila tudi izpišejo. Uporaba je varna in enostavna, uporablja ga lahko prav vsak. Sam po sebi pa aparat seveda ne rešuje življenj, je pa izredno dobrodošel dodatek pri oživljanju s pritiski na prsni koš (masažo srca) in umetnim dihanjem. Z oživljanjem z uporabo AED lahko narediš toliko kot celotna reševalna ekipa, ki prispe kasneje in rešiš življenje (vir: AED)

20140925_094753